چگونه هوش مصنوعی را یاد بگیریم(معرفی منابع یادگیری هوش مصنوعی)

کاربرد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی از جذاب‌ترین موضوعات در سال‌های اخیر است که هم در دانشگاه و هم صنعت مطرح می‌شود. هوش مصنوعی در این زمان در اوج قدرت خود قرار دارد و همه به دنبال راهی برای استفاده از آن هستند. هوش مصنوعی علاوه بر جذابیت‌های بسیار بالا، مزایای زیادی نیز برای بشر به همراه دارد. تولید ربات‌های هوشمند که هم در صنایع بزرگ و هم زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند، از مزیت‌های هوش مصنوعی هستند.

با توجه به قابلیت‌های بسیار مهم این علم، بسیاری از افراد به دنبال یادگیری و ورود به این حوزه هستند. در این زمینه آموزش‌ها و منابع آموزشی متعددی وجود دارد که افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کرده و فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنند. انواع مختلفی از کتاب‌ها، مقالات، ویدیوهای آموزشی، وب سایت‌ها، کلاس‌های آموزشی و … وجود دارند که می‌توانید برای آموزش از آن ها استفاده کنید.

در تمام این دوره‌ها به صورت تئوری مباحث مورد نیاز آموزش داده شده و پس از آن با کمک ابزارهای موجود و نرم افزارهای تخصصی به پیاده سازی سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی پرداخته می‌شود. در ادامه به بررسی جامع‌ترین و مفیدترین منابع یادگیری هوش مصنوعی پرداخته شده است.

بهترین کتاب‌ها در زمینه هوش مصنوعی

کتاب‌ها می‌توانند از کامل‌ترین و مفیدترین منابع برای یادگیری مباحث در زمینه‌های مختلف باشند. از این رو برخی از بهترین کتاب‌ها در حوزه هوش مصنوعی در ادامه معرفی شده‌اند.

Make your own neural‌ شبکه عصبی مخصوص به خود را بسازید

این کتاب از معروف‌ترین کتاب‌ها در زمینه هوش مصنوعی است. نویسنده این کتاب طارق رشید است و در آن به توضیح کامل و مرحله به مرحله ریاضیات موردنیاز برای شبکه‌های عصبی پرداخته است. علاوه بر مباحث ریاضیاتی، با خواندن آن یاد می‌گیرید با کمک برنامه نویسی پایتون، شبکه عصبی ایجاد کنید. مثال‌های عملی  و تکنیک‌های هوش مصنوعی معرفی دشه در این کتاب بسیار کاربردی و جامع هستند.

Tensorflow in 1 day

Tensorflow از معروف‌ترین کتاب‌های هوش مصنوعی است. بهترین و معتبرترین گراف‌های محاسباتی که برای تجسم شبکه عصبی مورد نیاز هستند، در این کتاب معرفی شده‌اند. علاوه بر مباحث پیچیده، شبکه‌های عصبی بازگشتی نیز در این کتاب معرفی شده‌اند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین مانند دسته بندی یادگیری عمیق، روش‌های لایه‌ای Wipe & deep، Boston tree و … که از Tensorflow استفاده می‌کنند، در این کتاب معرفی شده‌اند. در این کتاب انواع مختلفی از تمرین‌ها و مثال‌های کاربردی آورده شده است.

Deep learning یا یادگیری عمیق

این کتاب در زمینه آموزش یادگیری عمیق است و در آن مفاهیم ریاضیاتی و مفهومی مانند جبر خطی، احتمالات و تئوری اطلاعات در آن ذکر شده است. تکنیک‌های یادگیری عمیق مانند الگوریتم‌های منظم سازی، بهینه سازی و مدل سازی‌های متوالی در آن توضیح داده شده که به صورت گسترده در هوش مصنوعی استفاده می‌شوند.

Artificial Intelligence: A Modern Approach هوش مصنوعی: رویکردی مدرن

در این کتاب‌ها مفاهیم تئوری و پایه هو شمصنوعی معرفی شده‌اند. اگر قصد دارید مطالعات پایه‌ای در زمینه هوش مصنوعی داشته باشید، این کتاب بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. دانشجویان رشته‌های هوش مصنوعی و فارغ التحصیلان این رشته نیز می‌تواند از این کتاب استفاده کنند. تغییرات هوش مصنوعی از ابتدا تا امروز و بسیاری از کاربردهای هوش مصنوعی به طور کامل و با جزئیات در این کتاب معرفی شده‌اند.

Python Machine Learning یادگیری ماشین با پایتون

یکی دیگر از کتاب‌های بسیار مفید در این زمینه، کتاب یادگیری ماشین با پایتون است. در این کتاب با دنیای تجزیه و تحلیل پیش بینی‌ها آشنا می‌شوید. همچنین راهکارهایی برای بهبود و بهینه کردن الگوریتم‌های یادگیری ماشین بیان شده است. در این کتاب به طور کامل آموزش می‌بینید که چگونه از پایتون در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کنید.

Deep Learning with R یادگیری عمیق به کمک R

این کتاب به شما کمک می‌کند با استفاده از کتابخانه‌های یادگیری عمیق و زبان برنامه نویسی R به کار در حوزه یادگیری عمیق بپردازید. این کتاب شما را راهنمای یمی‌کند تا محیط یادگیری عمیق خود را پیاده سازی و مهارت‌های خود را در بنرامه‌های مبتنی بر R تمرین کنید. این کتاب حتی برای افرادی که هیچ تجربه‌ای در زمینه یادگیری ماشین و یادگیری عمیق ندارند نیز مناسب است.

تحلیل یادگیری ماشین، مفاهیم، ابزارها و تکنیک‌هایی برای ساخت یک سیستم هوشمند

این کتاب نوشته ارلین گرون است و به عنوان پرفروش‌ترین کتاب هوش مصنوعی در سال 2021 شناخته می‌شود. این کتاب در زمینه هوش مصنوعی نوشته شده اما می‌تواند برای تمام برنامه نویسان مناسب باشد. راهکارهایی برای استفاده از کتابخانه‌های یادگیری عمیق در آن نوشته شده و حتی افرادی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند نیز می‌توانند با کمک این کتاب در این حوزه فعالیت کنند. تمریناتی که در انتهای هر فصل این کتاب ذکر شده می‌تواند برای تثبیت آموخته‌ها بسیار مفید باشد.

دوره‌های هوش مصنوعی یودمی

وب سایت یودمی یکی از منابع بسیار عالی و کاربردی است که دوره‌های مختلفی در زمینه هوش مصنوعی برگزار می‌کند. انی دوره‌ها در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته بوده و در دو بخش برای افراد مبتدی و متخصص ارائه می‌شود. بخش مبتدی مختص افرادی است که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند و بخش تخصصی برای دانشجویان و افرادی که توانایی برنامه نویسی دارندف ارائه می‌شود.

Salesforce Einstein Discovery: Easy AI and Machine Learning مبتدی

در این دوره بیش از 1000 نفر تاکنون ثبت نام کرده‌ و مباحث مختلف هوش مصنوعی، علوم داده و کشف داده را یاد گرفته‌اند. با توضیحات و تمرینات ارائه شده در این آموزش، فرد می‌تواند محوه استفاده از ابزارها را آموزش دیده و از آن‌ها استفاده کند. در این دوره 26 ویدیو آموزشی وجود دارد که مدت زمان کل آن‌ها نزدیک به دو ساعت است.

Artificial Intelligence Video Creation: Amazing Video Tools مبتدی

این دوره نیز به زبان انگلیسی است و تاکنون بیش از 21000 دانشجو در آن شرکت کرده‌اند. شرکت در این دوره هیچ پیش نیازی ندارد و تمام افراد می‌توانند در آن شرکت کنند. افرادی که در این دوره شرکت می‌کنند، کار با ابزار ساخت ویدیو را آموزش دیده و ساخت ویدیو به کمک هوش مصنوعی را آموزش می‌بینند. انی دوره نیز شامل 7 ویدیو کوتاه است که کل زمان آن کمتر از یک ساعت است.

Deep Learning A-Z: Hands-On Artificial Neural Networks تخصصی

این دوره از بخش‌های تخصصی محسوب شده که در آن شرکت کننده با روش ساخت الگوریتم‌های یادگیری عمیق آشنا می‌شود. این الگوریتم‌ها به کمک پایتون و توسط متخصصین یادگیری ماشین و علوم داده آموزش داده می‌شوند. مفاهیم مختلفی در زمینه شبکه عصبی مصنوعی، شبکه عصبی بازگشتی، نقشه‌های خود سازمان دهنده، شبکه عصبی پیچشی و … به صورت تئوری و عملی آموزش داده می‌شوند. شرکت کنندگان این دوره بیش از 97000 نفر بوده‌اند و آموزش شامل 179 ویدیو برای مدت زمان نزدیک به 24 ساعت است.

Deep Learning Prerequisites: The Numpy Stack in Python تخصصی

محتوای اصلی آموزش داده شده در این دوره شامل یادگیری عمیق و یادگیری ماشین، کتابخانه‌های پایتون، Matplotlib و … هستند. انی دوره تا به حال بیش از 85 هزار دانشجو داشته و تنها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. انواع مختلفی از کتابخانه‌های مفید در این دوره آموزش داده می‌شود. افراد برای شرکت در این دوره باید با توزیع‌های گاوسی، اصول کد زدن پایتون، جبر خطی و مفاهیم ریاضی مانند ضرب داخلی ماتریس‌ها، توزیع طبیعی، مارتریس وارون و … آشنا باشند.

Artificial Intelligence: Reinforcement Learning in Python تخصصی

این دوره با نام یادگیری تقویتی در پایتون معرفی شده است و در آن به مفاهیم هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و … پرداخته می‌شود. این مفاهیم به عنوان مقدمه‌ای بر یادگیری تقویتی هستند. پس از آن روش‌های نظارت شده مبتنی بر گرادیان، مفاهیم عملیاتی یادگیری تقویتی و پیاده سازی 17 الگوریتم در یادگیری تقویتی ارائه شده است. این دوره نزدیک به 7 ساعت آموزش است و تاکنون بیش از 14 هزار دانشجو در آن شرکت کرده‌اند.

دوره‌های هوش مصنوعی در کورسرا

کورسرا نیز دوره‌های آموزشی بسیار متنوعی در زمینه آموزش مفاهیم هوش مصنوعی برگزار می‌کند. شرکت در این دوره‌ها به مدت چند هفته می‌تواند فرد را به تسلط و دانش کافی در این زمینه برساند. این دوره‌های به صورت زیر هستند و می‌توانید با توجه به نیاز خود در آن‌ها شرکت کنید.

Machine Learning

این دوره توسط اندرو وو برگزار می‌شود که به عنوان یکی از بانفوذترین افراد در زمینه هوش مصنوعی شناخته می‌شود. این دوره به زبان‌های مختلف فرانسوی، انگلیسی، ژاپنی و هندی برگزار می‌شود. با شرکت در این دوره پس از یازده هفته دانشجو می‌تواند به سطح دانش مناسبی از مباحث یادگیری ماشین برسد. مباحث کاربردی و مهمی مانند رگرسیون، جبر خطی، شبکه‌های عصبی، سیستم‌های توصیه گر، یادگیری ماشین بزرگ مقیاس و … در این دوره اموزش داده می‌شوند.

Algorithms, Part I & II

مباحثی مانند مفاهیم ساختمان داده، طراحی الگوریتم، الگوریتم‌های جست و جو، پردازش گراف و … برای یادگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بسیار مهم هستند. این مفاهیم توسط دو استاد به نام‌های کوین وین و رابرت سدویک آموزش داده می‌شوند. دانشجویان با شرمت در این دوره پس از شش هفته و هر هفته 6 تا 10 ساعت آموزش می‌تواند به دانش خوبی در این زمینه برسند.

Neural Networks and Deep Learning

این دوره نیز برای یادگیری مفاهیم شبکه عصبی و یادگیری عمیق توسط اندرو وو، کیان کتان‌فروش و یونس بنسودا تدریس می‌شود. انواع مختلفی از گرایش‌های یادگیری عمیق، ساخت شبکه‌های عصبی و پیاده سازی آن‌ها در این دوره آموزش داده می‌شود. این دوره برای افرادی مناسب است که دانش مقدماتی در زمینه هوش مصنوعی داشته باشند. مفاهیمی مانند برامه نویسی پایتون، ساختار داده و جبر خطی برای شرکت در این دوره لازم هستند.

Structuring Machine Learning Projects

در این دوره به افراد آموزش داده می‌شود که چگونه پروژه‌های موفق یادگیری ماشین را انجام دهد. پس از دو هفته شرکت در این دوره می‌توانید کشف خطا در سیستم‌های یادگیری ماشین ر آموزش ببینند. این دوره نیز مبتدی محسوب شده و توسط اندرو وو، کیان کتان‌فروش و یونس بنسودا آموزش داده می‌شود.

علاوه بر موارد گفته شده سایت‌های دیگری مانند EdX و یوداسیتی نیز دوره‌های بسیار متنوعی از مبتدی تا پیشرفته برگزار می‌کنند که می‌توانند با توجه به سطح دانش خود در زمینه هوش مصنوعی در آن‌ها شرکت کنید. بیشتر این دوره‌ها به زبان انگلیسی و برخی دیگر نیز به چند زبان برگزار می‌شوند. شرکت در این دوره‌ها می‌تواند دانش و تجربه بسیار عالی و کاربردی را به شما ارائه دهد و به فردی متخصص در زمینه هوش مصنوعی و زیر مجموعه‌های آن تبدیل شوید.

شرکت در بوت کمپ‌های آموزشی

بوت کمپ‌ها دوره‌های تقریبا فشرده‌ای هستند که در آن‌ها مباحث موردنظر به صورت کامل ارائه شده و پس از آن افراد به صورت گروهی بر روی پروژه‌های عملی کار می‌کنند. شرکت در بوت کمپ‌ها علاوه بر آموزش مزایای دیگری نیز به همراه دارد. در این دوره‌ها فرد با انچام پروژه‌های عملی می‌تواند به تسلط خوبی در هوش مصنوعی برسد، علاوه بر آن پس از اتمام دوره به شرکت‌ها و سامزان‌های مهم و فعال در این زمینه معرفی شده تا بتواند شغل مناسبی در آن‌ها پیدا کند. برخی از بوت کمپ‌های هوش مصنوعی در ادامه معرفی شده‌اند.

بوت کمپ مپصا

بوتکمپ مپصا از معتبرترین مراکز برای برگزاری بوت کمپ‌های آموزشی در ایران است. در این مجموعه بوت کمپ‌های مختلفی برای پایتون و بوت کمپ یادگیری ماشین برگزار می‌شود. تمام مباحث موردنیاز برای یادگیری و کار بر روی پروژه‌های مختلف در زمینه هوش مصنوعی در این بوت کمپ ارائه شده و پس از اتمام آن به دانش مناسبی در این زمینه دست پیدا می‌کنید. بوت کمپ ماشین لرنینگ برای فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پایه و مهندسی و همچنین افرادی که به فعالیت در حوزه هوض مصنوعی علاقه دارند، مناسب و کاربردی است. این دوره شامل بیش از 300 ساعت کلاس حضوری و کارگاه‌های عملی است که می‌تواند شما را به دانش مناسبی در این زمینه برساند. در نهایت نیز مدرک معتبر موسسه اعطا می‌شود.

یادگیری از طریق یوتیوب

یکی از راه‌های یادگیری هوش مصنوعی به صورت رایگان، استفاده از ویدیوهای آموزشی در وب سایت‌هایی مانند یوتیوب است. هرچند ممکن است این آموزش‌ها به صورت پراکنده بوده اما می‌توانند دانش و اطلاعات مفیدی به شما منتقل کنند. در ادامه لینگ چند نمونه از دوره‌های آموزشی رایگان در یوتیوب آمده است که می‌توانید برای آموزش از آن‌ها استفاده کنید.

سخن آخر

یادگیری هوش مصنوعی و مباحث زیرمجموعه آن مانند هر علم دیگری نیازمند استفاده از منابع معتبر است. علاوه بر آن تمرین و تلاش شما برای یادگیری اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله تا حد امکان منابع مفید برای یادگیری هوش مصنوعی معرفی شد. پس از انتخاب هر کدام از این روش‌ها و دوره‌ها برای یادگیری، باید با تلاش و پشتکار به تمرین بپردازید تا بتوانید به متخصص هوش مصنوعی تبدیل شوید.

مقالات مرتبط

درخواست مشاوره