نحوه استفاده از چت جی پی تی یا chatgpt چیست؟

هوش مصنوعی به بخش مهم و جدا نشدنی از زندگی انسان‌ها تبدیل شده است. با توجه به تأثیرات و فعالیت‌هایی که توسط این علم در حال انجام است، دور از ذهن نیست که بتواند دنیا را به تسخیر خود درآورد. مدلی به نام ChatGPT آموزش داده شده است که به روش مکالمه‌ای با افراد تعامل دارد. این چت به عنوان جدیدترین مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه شده است. قالب گفتگو این امکان را برای ChatGPT فراهم می‌کند تا به سؤالات پاسخ دهد، اشتباهات خود را بپذیرد، مقدمات نادرست را به چالش بکشد و حتی درخواست‌های نامناسب را رد کند. در ادامه به بررسی کامل‌تر این ربات و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

 

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک چت بات مبتنی بر الگوریتم‌های یادگیری عمیق هوش مصنوعی است که توسط OpenAI بر اساس GPT-3.5 توسعه یافته است. این چت توانایی قابل توجهی در تعامل در قالب گفتگوی محاوره‌ای و ارائه پاسخ‌هایی دارد که به طرز شگفت آوری انسانی به نظر می‌رسند. این ربات قابلیت‌های شگفت انگیزی دارد، می‌تواند مطالب وبلاگ در موضوعات مختلف تولید کند، آهنگ سازی کند، مسائل بسیار پیچیده دانشگاهی را حل کند و حتی صفحات HTML موردنظر شما را ایجاد کند.

مدل‌های زبان بزرگ وظیفه پیش بینی کلمه بعدی را در یک سری کلمات انجام می‌دهند. در این ربات از جدیدترین تکنولوژی (Generative Pre-Trained Transformer) GPT استفاده شده است. این تکنولوژی معمولا در ربات‌های پاسخگوی متنی استفاده می‌شود.

یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی (RLHF) است. یعنی از بازخورد انسانی برای کمک به ChatGPT برای یادگیری توانایی پیروی از دستورالعمل‌ها و ایجاد پاسخ‌های رضایت‌بخش برای انسان استفاده می‌کند.

چه کسی ChatGPT را ساخت؟

ChatGPT توسط شرکت هوش مصنوعی OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو ایجاد شده است. OpenAI Inc.شرکت مادر غیر انتفاعی OpenAI LP انتفاعی است. OpenAI به دلیل DALL·E خود، یک مدل یادگیری عمیق که تصاویر را از دستورالعمل‌های متنی به نام prompt تولید می‌کند، مشهور است. مدیرعامل شرکت سام آلتمن است که قبلاً رئیس Y Combinator بود.

مایکروسافت شریک و سرمایه گذار او به مبلغ 1 میلیارد دلار است. آن‌ها به طور مشترک پلتفرم هوش مصنوعی Azure را توسعه دادند. این شرکت بسیاری از تحقیقات خود را به صورت عمومی منتشر کرده تا سایر مراکز تحقیقاتی نیز به صورت آزادانه با آن‌ها همکاری کنند.

مدل‌های زبان بزرگ

ChatGPT یک مدل زبان بزرگ (LLM) است. مدل‌های زبان بزرگ (LLM) با مقادیر انبوهی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند تا دقیقاً پیش‌بینی کنند چه کلمه‌ای در یک جمله قرار می‌گیرد. با توجه به بررسی‌های انجام شده افزایش مقدار داده، توانایی مدل‌های زبان را برای انجام کارهای بیشتر افزایش می‌دهد.

به گفته دانشگاه استنفورد:

  • GPT-3 دارای 175 میلیارد پارامتر است و بر روی 570 گیگابایت متن آموزش داده شده است. برای مقایسه، GPT-2، بیش از 100 برابر کوچکتر با 1.5 میلیارد پارامتر بود.
  • این افزایش مقیاس، رفتار مدل را به شدت تغییر می‌دهد. GPT-3 قادر است کارهایی را انجام دهد که به صراحت روی آن‌ها آموزش داده نشده است، مانند ترجمه جملات از انگلیسی به فرانسوی، با نمونه‌های آموزشی کم یا بدون نمونه.
  • این رفتار در GPT-2 وجود نداشت. علاوه بر این، برای انجام برخی از کارها، GPT-3 از مدل‌هایی که به صراحت برای حل آن وظایف آموزش داده شده بودند، بهتر عمل می‌کند.
  • LLM ها کلمه بعدی را در میان تعدادی از کلمات در یک جمله پیدا کرده و جملات بعدی را پیش بینی می‌کنند، به نوعی مانند تکمیل خودکار.

این توانایی به آن‌ها اجازه می‌دهد پاراگراف‌ها و کل صفحات محتوا را در موضوع مشخص شده بنویسند. محدودیت LLMها در این زمینه است که همیشه از آنچه انسان دقیقا می‌خواهد اطلاعی ندارند. و اینجاست که ChatGPT با آموزش تقویت‌کننده با بازخورد انسانی (RLHF) پیشرفت می‌کند.

به طور کلی، نتایج نشان می‌دهد که تنظیم دقیق مدل‌های زبان بزرگ با استفاده از ترجیحات انسانی به طور قابل‌توجهی رفتار آن‌ها را در طیف وسیعی از وظایف بهبود می‌بخشد، اگرچه کارهای زیادی برای بهبود ایمنی و قابلیت اطمینان آنها باقی مانده است.

چیزی که ChatGPT را از یک چت بات ساده متمایز می‌کند این است که به طور خاص برای درک مقصود انسان در یک سوال و ارائه پاسخ‌های مفید، واقعی و بی ضرر آموزش داده شده است.

به دلیل آن آموزش، ChatGPT ممکن است سؤالات خاصی را به چالش بکشد و بخش‌هایی از سؤال را که منطقی نیستند کنار بگذارد.

محدودیت‌های ChatGPT چیست؟

با توجه به قابلیت‌های مهم این چت، اما همچنان دارای محدودیت‌های است که در آینده باید رفع شوند.

محدودیت در ارائه پاسخ‌های غیر مفید

ChatGPT به طور خاص برنامه ریزی شده است تا پاسخ‌های سمی یا مضر ارائه نکند. بنابراین از پاسخ دادن به این نوع سوالات اجتناب خواهد کرد.

کیفیت پاسخ‌ها به کیفیت دستورالعمل‌ها بستگی دارد

یک محدودیت مهم ChatGPT این است که کیفیت خروجی به کیفیت ورودی بستگی دارد. به عبارت دیگر، دستورالعمل‌های تخصصی، پاسخ‌های بهتری را ایجاد می‌کنند.

پاسخ‌ها همیشه درست نیستند

محدودیت دیگر این است که چون آموزش داده شده است تا پاسخ‌هایی را ارائه دهد که برای انسان‌ها درست باشد، گاهش اوقات پاسخ نادرست در اختیار انسان قرار گرفته و او تصور می‌کند پاسخ درست را دریافت کرده است.

آیا استفاده از ChatGPT رایگان است؟

استفاده از ChatGPT در حال حاضر در زمان “پیش نمایش تحقیق” رایگان است. ربات چت در حال حاضر برای کاربران باز است تا بتوانند پاسخ‌های زیادی را در زمینه‌های مختلف دریافت کنند. پس از دریافت پاسخ و ارائه بازخورد هوش مصنوعی می‌تواند در پاسخ به سؤالات بهتر شده و از اشتباهات خود درس بگیرد.

البته این چت در ایران به دلیل تحریم‌ها در دسترس نیست و برای دسترسی به آن باید از برنامه‌های تغییر آی پی استفاده کنید. علاوه بر آن برای ثبت نام نیاز به وارد کردن شماره وجود دارد که باز هم شماره ایران معتبر نخواهد بود و مجبور به استفاده از شماره‌های خارج از ایران یا شماره مجازی هستید.

دسترسی به این ربات از طریق صفحه وب امکان پذیر است و نیازی به دانلود و نصب برنامه به صورت جداگانه وجود ندارد. البته برخی از نمونه اپلیکیشن‌های این چت در مارکت‌ها وجود دارند که هیچ کدام از آن‌ها رسمی نیستند.

نحوه استفاده از چت جی پی تی

برای استفاده در اولین قدم باید به سایت اصلی OpenAI رفته و بر روی لینک Try ChatGPT کلیک کنید. صفحه‌ای به صورت زیر برای شما باز می‌شود. در صورت داشتن حساب کاربری وارد شده و در غیر این صورت اقدام به ایجاد حساب کنید.

برای ایجاد حساب می‌توانید از حساب گوگل یا مایکروسافت خود نیز استفاده کنید. به کمک ایمیل یا شماره همراه خود (شماره‌ای غیر از ایران) نیز می‌توانید حساب کاربری جدید ایجاد کنید. کد ارسالی به شماره همراه را وارد کرده و پس از تکمیل فرآیند، حساب جدید برای شما ایجاد می‌شود.

استفاده از این چت بسیار ساده است و هر فردی می‌تواند از آن استفاده کند. باکسی برای نوشتن درخواست تعبیه شده که می‌توانید سوال یا درخواست خود را در آن درج کنید. پس از آن ربات به شما پاسخ داده و این گفتگو آغاز می‌شود. به این صورت گفت و گو را ادامه دهید تا زمانی که پاسخ سوال یا درخواست خود را دریافت کنید.

مهم‌ترین کاربردهای ChatGPT

این چت هوشمند کاربردهای زیادی داشته و می‌توانید در زمینه‌های مختلف درخواست خود را ارائه دهید. در ادامه به مهم‌ترین قابلیت‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

جستجوی اطلاعات

از این چت می‌توانید به جای یک موتور جستجو استفاده کنید و هرگونه سوالی را از او بپرسید. البته در این زمینه باید به او اعتماد کنید زیرا گاهی اوقات ممکن است پاسخ‌های درستی ارائه ندهد. درست پاسخ دادن چت در گرو سوال پرسیدن درست و اصولی شماست.

حل مسائل برنامه نویسی

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که در نسخه‌های قبلی چت وجود نداشت و اکنون اضافه شده است، قابلیت درک و تولید کد برنامه نویسی است. می‌توانید از او بخواهید تا کدهای موردنیاز را برای شما آماده کند. علاوه بر آن می‌توانید قطعه کدهای مختلف را در اختیار او قرار دهید تا خطاها و اشکالات آن‌ها را برطرف کند.

تولید محتوا

از قابلیت‌های جذاب این ربات این است که می‌تواند هر نوع محتوایی را برای شما تولید کند. از او بخواهید مطالب مفید برای وبلاگ، شبکه اجتماعی و … تولید و در اختیار شما قرار دهد. از آن جایی که در زمینه موضوعات مختلف اطلاعات دارد، می‌تواند محتواهای مفیدی برای شما تولید کند.

ترجمه

یکی دیگر از توانایی‌های مهم این چت، ترجمه است. شما می‌توانید متن دلخواهی را به او داده و با مشخص کردن زبان مبدأ و مقصد از او بخواهید متن را برای شما ترجمه کند.

خلاصه کردن متون

اگر متن یا مقاله بسیار طولانی دارید که می‌توانید خلاصه‌ای را از آن دریافت کرده و در زمان کوتاهی به نمای کلی از متن دسترسی داشته باشید، بهترین گزینه چت جی پی تی است. این ربات می‌تواند متن را خلاصه کرده و اطلاعات مفید آن را در اختیار شما قرار دهد.

خدمات بهداشتی

از این چت در موارد بهداشتی و درمانی نیز استفاده می‌شود. با کمک آن می‌توان به تشخیص و ارائه توصیه‌های بهداشتی مختلف سرعت بخشید.

ارائه خدمات پس از فروش

استفاده از این چت برای پشتیبانی خودکار مشتری بسیار کاربردی است. به این صورت می‌تواند به صورت 24 ساعته به سوالات مشتریان پاسخ داده و هر گونه فعالیت مرتبط با خدمات پس از فروش انجام دهد. علاوه بر آن با تعامل با مشتری می‌تواند اطلاعاتی برای بهبود کار و درک نیازهای مشتری در اختیار شرکت قرار دهد.

سخن آخر

با اینکه هنوز نسخه اولیه چت جی پی تی ارائه شده و ممکن است تغییرات بسیار زیادی در آن اعمال شود، اما قابلیت‌های شگفت انگیز آن نوید یک قابلیت بسیار عالی و منحصر به فرد از هوش مصنوعی می‌دهد. این ربات می‌تواند در آینده فعالیت‌های بسیار مهم‌ترین را بدون دخالت انسان انجام دهد. البته روز به روز در حال پیشرفت است تا پاسخ‌های ارائه شده بدون اشتباه و در دقیق‌ترین حالت خود باشند.

مقالات مرتبط

درخواست مشاوره