بوت کمپ چیست و چه تفاوتی با سایر دوره‌های آموزشی دارد؟

شاید شما نیز به حجم عظیم فار غ التحصیلان دانشگاهی توجه کرده باشید که با اتمام تحصیل نتواسته‌اند در هیچ مرکزی مشغول به کار شوند. این شکاف بزرگ میان تحصیلات دانشگاهی و ورود به بازار کار اهمیت زیادی دارد و افرادی که تجربه و تخصص کافی در زمینه فعالیت‌های مختلف نداشته باشند، نمی‌توانند مشغول به کار شوند.

افراد پس از اتمام تحصیل و ورود به بازار کار متوجه کمبود مهارت‌های خود می‌شوند به صورتی که نمی‌توانند در هیچ مرکزی استخدام شوند. در این میان بوت کمپ می‌تواند راهی عالی برای رسیدن شما به مهارت‌های لازم برای استخدام است. حال باید ببینیم بوت کمپ چیست و چگونه می‌تواند پلی میان دانشگاه و صنعت باشد؟

بوت کمپ چیست؟

بوت کمپ به فعالیت‌های گروهی در حوزه‌های مختلف ورزشی و آموزشی گفته می‌شود. اولین بار در سال 1888 ارتش آمریکا این عبارت را مورد استفاده قرار داد. در این دوره کمپ‌های آموزشی بسیار فشرده‌ای برگزار و بهترین نیروها در انتهای آن به استخدام ارتش درآمدند.

امروزه بوت کمپ‌ها با هدف‌های مختلفی برگزار شده و یکی از مهم‌ترین آن‌ها بوت‌های آموزشی مخصوصا در حوزه IT هستند. بوت کمپ در این حوزه با کارکردهای مختلفی همراه است. دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف و به صورت فشرده و سرسخت برگزار می‌شود و پس از اتمام آن فرد آمادگی کامل برای ورود به دنیای حرفه‌ای را خواهد داشت.

معمولا کارفرمایان از میان افرادی که در این دوره‌ها مهارت کافی کسب کنند، برای همکاری دعوت می‌کنند. به همین دلیل بوت کمپ را می‌توان سرآغازی برای ورود به بازار کسی و کارهای مختلف معرفی کرد. بوت کمپ پایتون، بوت کمپ Node.JS، بوت کمپ ماشین لرنینگ و انواع دیگری از موضوعات و مباحث کاربردی در زمینه برنامه نویسی در آکادمی‌های مختلف برگزار می‌شود.

مزایای شرکت در بوت کمپ

شرکت در بوت کمپ‌ها مزایای زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه به بررسی مهم‌ترین مزیت‌ها می‌پردازیم.

صرفه جویی در زمان

مباحثی که معمولا در دانشگاه‌ها عنوان می‌شود، مخصوصا در رشته‌های برنامه نویس با کار عملی بسیار متفاوت هستند. به همین دلیل است که افراد پس از گذارندن دوره تحصیل 4 ساله یا بیشتر، هنگام ورود به بازار کار با مشکل روبرو شده و مهارت خاصی برای استخدام ندارند. شما می‌توانید به جای تحصیلات آکادمیک در دوره‌های فشرده بوت کمپ شرکت کرده و در کنار آموزش، تجربه کار عملی را نیز کسب کنید. به این صورت جذب و استخدام شما به سادگی انجام می‌شود.

شبکه سازی

با شرکت در بوت کمپ‌ها با افراد بسیار زیادی آشنا می‌شوید که در حوزه‌های مشابه شما فعالیت می‌کنند. بهبود روابط کاری شما و آشنایی با این افراد می‌تواند در موفقیت و بهبود جایگاه شغلی شما موثر باشد. شناخت افراد متخصص در حوزه کاری خود شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند.

درک نظم و کار تیمی

دوره‌های آموزشی بسیار فشرده برگزار شده و انتقال مطالب با سرعت بالایی صورت می‌گیرد. از این رو افراد با نظم بیشتری و تعهد بالاتری در این دوره‌ها شرکت می‌کنند. علاوه بر آن آشنایی با کار تیمی مخصوصا در شغل‌های برنامه نویسی برای موفقیت در آینده از اهمیت زیادی برخوردار است.

کسب تجربه بیشتر

یکی دیگر از مزایای بوت کمپ نسبت به سایر دوره‌های آموزشی، انجام پروژه‌های عملی است. به این صورت فرد تجربیات بیشتری را کسب خواهد کرد. علاوه بر آن فشرده بوده دوره‌ها فرد را مجبور به انجام پروژه‌ها و تمرینات خود در همان بازه زمانی می‌کند. هرچه فرد مدت زمان بیشتری را به صورت فشرده بر روی یک موضوع کار کند، تخصص و تجربه بالاتری کسب خواهد کرد.

تأثیر بوت کمپ در یادگیری

بوت کمپ‌ها از بهترین و موثرترین روش‌ها برای یادگیری در حوزه‌های مختلف هستند. افراد نباید این دوره‌ها را از دست بدهند، زیرا به صورت مداوم و کاملا هدفمند برگزار می‌شوند. البته تأثیر بوت کمپ با توجه به مدرسین و شرایط برگزاری آن است. و برای شرکت در این دوره‌ها باید حتما از سازمان‌ها و افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید. تأثیر هر بوت کمپ متفاوت است و با توجه به موارد مختلفی تعیین می‌شود.

در ابتدا باید ببینیم پس از بوت کمپ چه اتفاقی می‌افتد؟ و سپس به دنبال پاسخ این سوال باشیم که تا چه میزان مباحث به صورت عملی و کامل شرح داده می‌شوند؟ مهم‌ترین هدف افراد از شرکت رد این دوره‌ها آموزش اصولی و ورود به بازار کار است. به همین دلیل بوت کمپ‌هایی که برگزار کنندگان هدفی سایر از این موارد داشته باشند، نمی‌توانند مفید و موثر واقع شوند.

چگونه یک بوت کمپ مناسب پیدا کنیم؟

انتخاب بوت کمپ با توجه به موارد مختلفی صورت می‌گیرد. راه‌های مختلفی برای تشخیص یک بوت کمپ مناسب و انتخاب آن وجود دارد که در ادامه معرفی شده‌اند.

تحقیق و بررسی

اولین کار برای پیدا کردن و انتخاب یک بوت کمپ تحقیق در مورد نهاد برگزارکننده آن است. تمام سوابق و فعالیت‌های انجام شده توسط این نهاد را بررسی کرده تا بتوانید تصمیم گیری درستی در این حوزه داشته باشید. در این زمینه می‌توانید از نظرات افرادی که در دوره‌های مختلف این بوت کمپ‌ها شرکت کرده‌اند نیز استفاده کنید.

شناخت اساتید دوره‌ها

تجربه و سابقه کاری اساتید دروه‌ها بسیار مهم است و قبل از انتخاب بوت کمپ باید به طور کامل بررسی شود. شما می‌توانید با جستجو در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی اطلاعات کاملی درباره اساتید به دست آورده و برای شرکت در دوره تصمیم گیری کنید. یک استاد باتجربه و متخصص باید دانش کامل و نمونه کارهای ارزشمندی را در این حوزه داشته باشد. همچنین سابقه برگزاری بوت کمپ‌های موفق نیز از مزیت‌های آن‌ها محسوب می‌شود.

پشتیبانی و خدمات ارائه شده پس از اتمام دوره

برگزاری دوره تنها بخشی از مسیر است و با اتمام آن فرد در ابتدای مسیر قرار می‌گیرد. بسیاری از دوره‌های برگزار شده تضمین استخدام در مراکز معتبر را ارائه می‌دهند. از این رو یک بوت کمپ معتبر و موفق باید بتواند شما را برای استخدام یک سازمان مناسب آماده کرده، علاوه بر آن استخدام شما نیز قطعی شود.

معروف‌ترین بوت کمپ‌های خارجی کدامند؟

در سراسر دنیا بوت کمپ‌ها برای آموزش‌های مختلف برگزار می‌شوند. برخی از نمونه‌های موفق خارجی در ادامه معرفی شده‌اند.

آکادمی اسکای لب کدرز (Skylab Coders Academy)

یکی از رویدادهای برگزار شده در حوزه برنامه نویسی و توسعه وب است که در شهر بارسلونا اسپانیا برگزار می‌شود. برای شرکت در این بوت کمپ می‌توانید دوره تمام وقت 11 هفته‌ای با 440 ساعت آموزش یا دوره پاره وقت 13 هفته‌ای را انتخاب کنید. از مزیت‌های این بوت کمپ این است که چند شرکت و استارتاپ بسیار بزرگ که در حوزه‌های تکنولوژی فعالیت می‌کنند، نیروهای خود را از میان افراد این دوره‌ها انتخاب می‌کنند. این دوره‌ها هم به صورت آنلاین و هم حضوری برگزار می‌شوند.

اسمارت آکادمی (Smart Academy)

آکادمی هوشمند یکی از معتبرترین آکادمی‌های کشور سنگاپور است که انواع مختلفی از بوت کمپ‌ها را با موضوعات مختلف برگزار می‌کند. یکی از بهترین و معتبرترین دوره‌های این مجموعه، دوره دیجیتال مارکتینگ است. این دوره نیز شامل شش هفته آموزش در بخش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال است که موارد مختلفی مانند بازاریابی محتوا، سئو، شبکه‌های اجتماعی و … را شامل می‌شود. افراد با شرکت در این بوت کمپ‌ها به صورت کاملا حرفه‌ای برای حضور در بازار کار آماده می‌شوند.

آکادمی لا کاپسل (La Capsule)

آکادمی معتبر دیگری که در زمینه بوت کمپ‌های برنامه نویسی وب و اپلیکیشن فعالیت‌ می‌کند، لا کاپسل است. این آکادمی دو دوره به صورت پاره وقت و تمام وقت برگزار می‌کند. در دوره پاره وقت 130 ساعت کلاس آموزشی و در دوره تمام وقت 400 ساعت کلاس آموزشی برگزار می‌شود. دوره‌های این بوت کمپ نیز از زمان شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار می‌شوند.

معتبرترین بوتکمپ‌های ایرانی کدامند؟

در ایران نیز بوت کمپ‌های مختلفی برگزار شده که افراد می‌توانند با شرکت در آن‌ها برای ورود به بازار کار آمادگی لازم را کسب کنند. تعدادی از بهترین بوت کمپ‌های داخلی در ادامه معرفی شده‌اند.

مپصا

بوت کمپ‌های برنامه نویسی مپصا HR با هدف آموزش افراد در زمینه‌های مختلف برنامه نویسی و با همکاری شرکت‌های معتبر در بازه‌های زمانی مختلف 3 تا 4 ماهه برگزار می‌شوند. افراد شرکت کننده در این دوره‌ها مهارت‌های برنامه نویسی و حل مسئله را آموزش دیده و پروژه‌های مختلف را از طریق کار گروهی انجام می‌دهند. با اتمام دوره رزومه فرد از شرکت در دوره‌ها برای شرکت‌های معتبر ارسال شده و افراد در این مراکز استخدام می‌شوند.

رهنما کالج

یکی دیگر از قوی‌ترین برگزار کنندگان دروه‌های بوت کمپ در ایران، رهنما کالج است. دوره‌های تخصصی مختلفی در زمینه طراحی UI/UX، برنامه نویسی، دیجیتال مارکتینگ و … در این موسسه برگزار می‌شود. برگزاری دوره‌ها به صورت کاملا رایگان است اما افراد باید از آزمون ورودی آن‌ها نمره قبولی را دریافت کنند. افراد در اتمام دوره تعهدی نسبت به این موسسه نداشته و می‌توانند به صورت جداگانه به فعالیت بپردازند.

کار آکادمی

کار آکادمی یکی دیگر از برگزار کنندگان دوره‌های آموزش برنامه نویسی است که تمام دروه‌های آموزشی خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کند. دوره‌های این مجموعه بسیار جدی و پر چالش هستند و فرد با آمادگی کامل به بازار کار وارد می‌شود. شرکت در دوره‌های کار آکادمی رایکان نیست و مبلغی برای حضور باید پرداخت شود.

سخن آخر

متأسفانه در کشور ما حجم بالایی از دانشجویان تحصیل کرده در رشته‌های مختلف وجود دارد که به توان تئوری بالایی رسیده‌اند، اما هیچ گونه تجربه عملی نداشته و نمی‌توانند در سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر استخدام شوند. بوتکمپ به عنوان راهی نوین و بسیار مفید برای کسب تجربه و ورود به بازار کار است. بوت کمپ‌ها نیز همانند کارآموزی می‌توانند به عنوان پلی میان دانشگاه و صنعت به شمار روند.

 

مقالات مرتبط

درخواست مشاوره